Logo MojaObčina.si

Prebold

Deli
Avtor: Medobčinska Splošna Knjižnica Žalec,

V Občinski knjižnici Prebold o vzgoji jagodičevja

Ker se pomlad vztrajno približuje, nas bodo topli dnevi privabili na vrt. Čakajo nas številna dela, zato smo se v Občinski knjižnici Prebold v torek, 20. marca 2018, okrepili s teoretičnim znanjem o vzgoji jagodičevja, o čemer je predaval strokovnjak Kluba Gaia Vanes Husić, univ. dipl. inž. agr. Pogovorili smo se o vseh vrstah, ki jih najdemo na našem vrtu, od ribeza, joste, maline in aronije, vse do ameriške borovnice. Ker so vse naštete sadne rastline vsako leto znova tarča napada bolezni, smo govorili o zimskem (spomladanskem) škropljenju z bakrovimi pripravki, ki delujejo proti glivičnim in bakterijskim boleznim. Nato smo veliko časa posvetili rezi vsake posamezne vrste in njenim zahtevam glede pogojev rasti. Ugotovili smo, da ima Prebold z okolico zelo dobre pogoje za rast vseh vrst jagodičevja. Tako zadovolji potrebe po sončni legi, ustreznemu pH-ju tal in rodovitni zemlji. Seveda pa so izjema ameriške borovnice, ki jim moramo ustvariti ustrezne pogoje s sajenjem v kislo šoto. Te so bile tudi izjema pri zadnji temi – gnojenju, in sicer zato, ker jih moramo gnojiti s prav posebnimi organskimi gnojili za ameriške borovnice, ker tako vzdržujemo primerno kisel pH. Za vse drugo jagodičevje smo ugotovili, da bo najbolje, da uporabljamo kar peletirana organska gnojila, ki so dovoljena v ekološki pridelavi. Tako smo vzgojo jagodičevja dorekli od sajenja, rezi, zaščite pred boleznimi in vse do gnojenja.

Besedilo: Vanes Husić
Fotografije: Darko Naraglav, Ivan Lipičnik

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!