Logo MojaObčina.si

Radenci

Deli
Avtor: Tic Radenci,

Pohod Med vrelci življenja

Na sončno soboto 21. oktobra 2017, se je pod vodstvom lokalne vodičke Mateje Černjavič in direktorice Zavoda za turizem in šport Radenci mag. Sonje Bily na pohod Med vrelci življenja podalo 22 pohodnikov in en pes. Začetek pohoda je bil ob 13. uri pri TIC-u na Avtobusni postaji Radenci. Pot nas je vodila mimo največje znamenitosti kraja Radenci in enega najlepših vrelcev v Evropi, mimo Zdravilnega vrelca, kjer nam je vodička predstavila zgodovino kraja in začetke črpanja mineralne vode. Nato smo zavili proti poplavni ravnici reke Mure, saj celotna pot poteka v ravninskem delu občine Radenci. Po prehojenih nekaj kilometrih smo zagledali prvi industrijski vrelec mineralne vode, teh je po radenskem območju več kot 300 in vsi so speljani do polnilnice v Boračevi. Sledil je pohod ob reki Muri, ki je kot deroča in velika reka presenetila mnoge pohodnike. Tik ob Muri naprej od Petanjskega mostu, v smeri proti Gornji Radgoni pot pripelje do naslednjega vrelca, ki je nekoliko drugačen od prejšnjega, obdelan z lesom, višek naravne mineralne vode pa se izliva v reko Muro in je videti kot ognjenordeč plaz. Mineralno vodo iz Petanjskega vrelca uporabljajo v Zdravilišču Radenci za znamenito mineralno kopel. V primeru, da vrelca ne uporabljajo, je tukaj možno degustirati mineralno vodo. V soboto smo imeli neizmerno srečo, saj je bil vrelec kar zelo aktiven. Zavili smo v smeri naselja Radenci proti severu, in prišli do tako imenovanega Železnega vrelca. Ime je dobil zaradi visoke vsebnosti železa. Vrelec se nahaja za strnjenim naseljem stanovanjskih hiš. Posebnost vrelca je, da ga domačini že leta uporabljajo za svoje potrebe. Ob vrelcu je narejeno priročno zbirališče in speljana cev za natakanje naravne mineralne vode. Vrelec je znan po močni prisotnosti ogljikovega dioksida zaradi česar je bilo v preteklosti gibanje v bližini vrelca omejeno. Tam smo seveda poskusili mineralno vodo in se okrepčali za nadaljnjo pot. Ko smo prišli v naselje Šratovci smo zavili levo in prišli do čebelarstva Bogdan, ki je v lasti Romana in Metke Bogdan. Pripravila sta nam zelo zanimivo in oblino degustacijo medenih izdelkov(med, medenjaki, medeno žganje). Pohodniki so bili navdušeni tako, da so se vsi odločili za nakup medenih izdelkov. Po degustaciji nas je pot vodila do Boračeve, kjer smo si ogledali polnilnico Radenske mineralne vode. Zadnji vrelec na poti je bil vrelec pri cerkvi Sv. Cirila in metoda Radenci, nekateri pohodniki so si cerkev tudi ogledali. Sledil je zaključek pri Športni dvorani Radenci, kjer je sledila majhna pogostitev z lokalnimi dobrotami in seveda z pravim Radenskim špricarjem. Direktorica ZTIŠ je vse pohodnike povabila tudi na brezplačno vožnjo s turističnim vlakcem po občini Radenci, 10 pohodnikov se je te vožnje udeležilo. Pohoda  so se udeležili pohodniki iz vse Slovenije(Velenje, Grosuplje, Dolenske, celotnega Prekmurja in iz Prlekije. Najmlajša pohodnica, ki je prehodila 13 km pot je bila Ariel iz Krajine(5 let), njen bratec Noah(3 leta) je prehodil pot s pomočjo očeta. Pohodnike vabimo tudi naslednje leto, da se udeležijo pohoda Med vrelci življenja, ki bo že tradicionalno v mesecu oktobru.

 

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!