PRVI ŠOLSKI DNEVI
Javna agencija RS za varnost prometa je tudi v letošnjem letu pred pričetkom novega šolskega leta, v sodelovanju z različnimi partnerji, državnimi organi, sveti za preventivo, ZŠAM in drugimi prostovoljci, pripravila preventivne aktivnosti za večjo varnost otrok na šolskih poteh.
Aktivnosti so namenjene varovanju otrok in mladostnikov v prometu ter posebej varnosti otrok na šolskih poteh, ki po počitnicah ponovno vstopajo v promet. S temi aktivnostmi želimo opozoriti tudi druge udeležence v prometu k strpnosti in dobremu zgledu.
Osnovnošolci so, kot udeleženci v prometu, ena izmed najbolj ogroženih skupin. Izmed njih še posebej izstopajo prvošolci, saj zaradi mladosti nimajo razvitih senzornih spodobnosti, znanj in izkušenj, ki bi zagotavljala njihovo varnost v prometu.
Člani ZŠAM Tržič bomo, tako kot vsako leto, prve šolske dneve (1. in 4. septembra) tudi v letošnjem letu zagotavljali dodatno varnost osnovnošolcem na njihovi poti v šolo. Prisotni bomo na šolskih poteh na štirih lokacijah osnovnih šol (Tržič, Bistrica pri Tržiču in Križe) in podružnične šole ( Kovor).
Naj ponovimo, sicer že objavljena priporočila staršem in ostalim udeležencem v prometu, za zagotavljanje večje varnosti otrok v cestnem prometu, ki jih je pripravila AVP (več lahko preberete na njihovi spletni strani):
- Mlajši otroci (do 7. Leta starosti, pa tudi kasneje v zahtevnejših ali novih prometnih situacijah) potrebujejo spremstvo odrasle osebe.
- Prvošolci in drugošolci morajo obvezno imeti rumeno rutico in kresničko skozi vse šolsko leto.
- Otroci naj uporabljajo načrtovane šolske poti, s katerimi se seznanijo v šoli in v sodelovanju s starši.
- Otroka odrasli poučimo in vzgajamo, katera šolska pot je varnejša in kako ustrezno ravna za zagotavljanje svoje varnosti in varnosti drugih udeležencev v prometu.
- Otrok hodi po pločniku, ali ob levem robu cestišča, če ni pločnika, cesto prečka samo na označenem prehodu za pešce in/ali pri zeleni luči na semaforju, ter vedno preveri (levo-desno-levo), ali je pot prosta (varna).
- Starejši otroci udeleženci v prometu naj poskrbijo za svojo vidnost, ter upoštevanje prometnih predpisov, ter naj ne uporabljajo mobilnih oziroma pametnih telefonov kot udeleženci v prometu.
- Otroci morajo biti med vožnjo vedno pripeti z varnostnim pasom do višine 150 cm, ter nameščeni v ustrezen otroški varnostni sedež.
- Na šolskem prevozu otroci sedijo vsak na svojem sedežu, pripeti z varnostnim pasom ter imeti torbo na tleh poleg sebe (upoštevati morajo navodila za čakanje na avtobusnih postajališčih, ter način vstopanja in izstopanja iz avtobusa)
- Na kolesu morajo otroci, ki so uspešno opravili kolesarski izpit, obvezno imeti kolesarsko čelado in primerna svetla oblačila z odsevniki.
- Otrokom smo s svojim ravnanjem zgled, zato poskrbimo, da smo v vozilu vedno pripeti, upoštevamo prometne predpise, strpni in skrbni do drugih udeležencev v prometu.